Wolfgang Muthspiel

Austriacki gitarzysta jazzowy, kompozytor, lider.

Urodzony w 1965 roku gitarzysta Wolfgang Muthspiel mieszka w Wiedniu i uznawany jest za jednego z najbardziej wpływowych gitarzystów swojego pokolenia. Z początku wychowanek klasy skrzypiec, w piętnastym roku życia zakochał się jednak w gitarze. Zainteresowanie tworzeniem własnych utworów, a także improwizacją sprawiło, iż skupił się na muzyce jazzowej. Po nauce u Micka Goodricka w New England Conservatory oraz studiach w bostońskim Berklee College of Music koncertował z Gary Burton Quintet przez dwa lata zyskując renomę w środowisku jazzowym. Od połowy lat 90. mieszkał i pracował w Nowym Jorku - jazzowej stolicy świata. Współpracując z wokalistką Rebekką Bakken odkrywał świat muzyki popowej, zaś grając w projekcie Muthspiel/Muthspiel ze swoim bratem - elektronicznej. Jest również cenionym współpracownikiem artystów takich jak Trilok Gurtu, Dhafer Youssef, Youssou N’Dour, Maria Joao, Dave Liebman, Peter Erskine, Paul Motian, Bob Berg, Gary Peacock, Don Alias, Larry Grenadier, John Patitucci, Dieter Ilg, Vienna Art Orchestra i wielu innych.

W roku 2000 założył wytwórnię płytową Material Records, która wydała liczne nagrania na rynek międzynarodowy. Po europejskim tournee ze swoim nowym kwartetem w 2008 roku i występach w duetowym projekcie Friendly Travelers z perkusistą Brianem Blade’m, Muthspiel zaczął poświęcać się coraz bardziej współpracy z MGT Trio (Muthspiel - Grigoryan - Towner), które po kilku trasach wydało gorąco przyjęty album From a Dream. Skomponował także utwory dla różnych zespołów, w tym dla Klangforum Wien z okazji 200.urodzin Josepha Haydna na zamówienie Fundacji Esterhazych. Jest także producentem płyt młodych wykonawców, a od 2004 roku wykłada na Uniwersytecie Muzycznym FHNW w Bazylei.

W 2017 Muthspiel zapoczątkował program Focus Year na Jazzcampusie w  Bazylei i pozostaje nadal dyrektorem artystycznym tego unikalnego na skalę światową rocznego programu intensywnych poszukiwań muzycznych.

W czerwcu 2012 została wydana płyta projektu Vienna Naked, programu piosenek skomponowanego przez Muthspiela na gitarę i wokal.

Muthspiel  z MGT zadebiutowali w monachijskim wydawnictwie ECM w 2013 roku płytą Travel Guide. W 2014 zadebiutował w ECM jako lider zespołu. Płyta Driftwood w trio z Brianem Blade’m i Larry Grenadierem została przyjęta przez krytyków z ogromnym entuzjazmem, a w 2014 roku Muthspiel został  zakontraktowany przez Konzerthaus Wien, aby poprowadzić tam własny cykl koncertowy. Po projekcie Vienna World Muthspiel przystąpił do kolejnego nagrania w 2015 roku, na potrzeby którego występował i nagrywał z osiemnastoma muzykami w Rio de Janeiro, Buenos Aires, Nowym Jorku, Szwecji i Wiedniu.

Jesienią 2016 wydał w ECM płytę  Rising Grace. To nagranie, w kwintecie z Bradem Mehldauem, Ambrose Akinmusire’m, Brianem Blade’m i Larrym Grenadierem znalazło się na wielu listach najlepszych nagrań roku 2016, dostało 5 na 5 gwiazdek magazynu DownBeat, a także zaowocowało licznymi, wyprzedanymi  koncertami na całym świecie. W roku 2018 kwintet występował  z projektem Where The River Goes, tym razem z Erickiem Harlandem na perkusji. Nagranie projektu przyczyniło się do kolejnych występów zespołu.

W 2019 roku gitarzysta zainaugurował The Wolfgang Muthspiel Large Ensemble, które rok później wystąpiło z programem utworów Muthspiela w nowych aranżacjach Guillermo Kleina. Dziewiętnastoosobowy zespół, w którym znalazły się europejskie legendy jazzowe oraz wirtuozi klasycznej muzyki kameralnej koncertował w tym samym roku między innymi w Elbphilharmonie w Hamburgu i w Wiener Konzerthaus.

Wiosną 2020 została wydana płyta Angular Blues, nagrana podczas trasy w trio ze Scottem Colleyem i Brianem Blade’m po Japonii w 2018 roku. W związku z epidemią COVID-19 zarówno europejska jak i amerykańska trasa promująca nagranie zostały odwołane.

Wśród licznych nagród, które otrzymał Muthspiel odnajdziemy m.in Nagrodę Hansa Kollera dla Muzyka Roku oraz tytuł Europejskiego Muzyka roku 2013. W grudniu 2020 natomiast, magazyn Musicians nazwał go jednym z czołowych dziesięciu gitarzystów świata.

W 2021 otrzymał Niemiecką Nagrodę Jazzową w Kategorii “Instrumenty Smyczkowe: scena międzynarodowa”.

 


Organizator:

We współpracy: