Benjamin Lopez

Benjamin Lopez to gitarzysta jazzowy z Paryża, regularnie występujący w paryskich klubach zarówno jako lider własnego zespołu jak i sideman.
Benjamin studiował w EDIM i CRD w Bourg-la-Reine z pianistą Laurentem Coq'em, gitarzystą Romainem Pilonem i saksofonistą Davidem Prezem. Uczył się również w New School for Jazz Contemporary Music, gdzie przez rok uczęszczał na kursy prowadzone przez muzyków takich jak Dayna Stephens, Mike Moreno oraz Vic Juris.
Inspiracje muzyczne i kompozytorskie czerpie od Django Reinhardta, Buda Powella i Theloniousa Monka po współczesnych muzyków, takich jak Mark Turner, Steve Coleman i Ambrose Akinmusire. Duży wpływ na jego sposób pojmowania muzyki ma francuski kompozytor Olivier Messiaen.
Od powrotu do Paryża w roku 2016 grał w różnych zespołach, w tym: w trio, grającym autorskie aranżacje amerykańskich standardów jazzowych oraz w zespole ROBERT, stworzonym z saksofonistą Charley'em Rose, do którego dołączył także ceniony przez muzyków pianista Jozef Dumoulin. Swój autorski repertuar grali m.in na scenach Sunset/Sunside i Baiser Salé. Współpraca była kontynuowana w ramach projektu „Viaje a la Semilla”, a kameralnie intymne trio w składzie saksofon, gitara, wokal zaprowadziło ich na różne sceny muzyczne Meksyku. Ideą tego projektu było stworzenie repertuaru łączącego muzykę francuską i jazz z tekstami wielkich autorów ruchu literackiego „Real Maravilloso” (J. Cortazar, A. Carpentier, J. Rulfo).